چگونه یک پروپوزال خوب و موفق بنویسیم ؟

چرا پروپوزال مهم است

تعداد زیادی از دانشجویان و همچنین پژوهشگران تازه کار درک صحیحی از مفهوم، کارکرد و  البته اهمیت پروپوزال و پروپوزال پژوهشی ندارند لازم به ذکر است که کیفیت پژوهش نسبت مستقیمی با کیفیت پروپوزال دارد. خوب است بدانید که یک پروپوزال بد حتی  اگر به تصویب هم برسد حتما پروژه شما را خراب می کند . و البته یک پروپوزال خوب، برعکس ، نه تنها موفقیت و پیشرفت در راه پروژه را نوید می دهد، بلکه هیئت کمیته پروژه را نیز در به رسمیت شناختن شما به عنوان پژوهشگر توانا  تحت تأثیر و تحسین قرار خواهد داد .

نكات مهم در نگارش پروپوزال

۱- هیچوقت پروپوزال را با موضوع شروع نكنید، بلكه سعی کنید عنوانی مانند مثال زیر را در روی جلد آن ذکر کرده  و سپس متن پروپوزال را بنویسید :

A PhD / Master Dissertation Proposal Presented to

The Department of Gerontology

Faculty of Gerontology

University Putra Malaysia

Presented By : Maryam Mobini

 

۲-حتما سعی کنید این نكات را در مورد انتخاب و نگارش تیتر پروژه رعایت كنید :

الف ) سعی كنید موضوع پروپوزال کاملا روشن و ساده باشد. از خوشگل كردن بی مورد عنوان تحقیق جدا خودداری كنید !

ب ) عنوان پروژه خود  را به صورت مجموع خلاصه ای فشرده از آن چه که  در ذهنتان دارید در نظر بگیرید. و سعی كنید با همان یك جمله ی کلیدی در عنوان پروژه بتوانید چارچوب كلی تحقیق و پژوهش و هدف هایتان را به خواننده انتقال دهید. عنوان و هدف كار تحقیقی شما باید كاملاً مشخص باشد كه شما قصد داریئ چه چیزهایی را و در چه شرایطی مورد مطالعه و ارزیابی قرار دهید .

پ ) در جمله بندی کلی عنوان پروژه خود دقت کافی داشته باشید تا چینش آن طوری باشد كه اصل و فرع موضوع تحقیق شما کاملا مشخص و بدیهی باشد. لطفا به این دو مثال دقت كنید:

۱- Red-haired Musicians and Their Preferences for Music Style

۲- Music Style Preferences of Red-haired Musicians

در این قسمت هر دو جمله به ظاهر یك مفهوم را به خواننده منتقل می كنند:”سلیقه موزیسین های مو قرمز در انتخاب سبک موسیقی” . اما در عمل تفاوت آشکاری بین این دو وجود دارد و آن هم این است كه در جمله اولی ، تعبیر خواننده این خواهد بود كه توجه بیشتر ما به موزیسین های مو قرمز است و ما اول موزیسین های مو قرمز را بررسی کرده و بعد به سلیقه موسیقیایی آن ها خواهیم پرداخت. اما در جمله دوم این موضوع بر عكس است ، اولویت به سبك های موسیقی و سلیقه موسیقیایی داده شده و موزیسین های مو قرمز در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

ت ) سعی كنید كلمات اضافی را از عنوان اصلی پروژه خود حذف كنید . دو مثال زیر در واقع یكی هستند ، اما شماره ۲ مقبولیت بیشتری از نظر حرفه ای دارد :

۱- The Systematic Development which has occurred during last 50 years and has Changed the face of Southeast Asia

۲- Changes and Development in Southeast Asia

ث) حتما در هنگام انتخاب موضوع دقت کنید که موضوع تحقیق شما باید برای کسی که پروپوزال را مورد بررسی قرار میدهد جذاب و جالب باشد و استفاده از بودجه ی دولتی برای انجام آن پروژه پژوهشی معقول به نظر برسد. به عنوان مثال اگر موضوع پژوهش شما در مورد کشور ایران باشد، برای دولت اندونزی سرمایه گذاری روی شما به عنوان دانشجو هیچ گونه توجیهی نخواهد داشت. پس حتما سعی کنید موضوعی انتخاب کنید که در مورد مسائل کلی یا در زمینه ی مسائل مربوط به کشور اندونزی باشد.

۳- در مورد (۱)هدف هایی كه از تحقیق دارید و البته  (۲) ایده هایی كه برای مطالعه انتخاب كرده اید(Objectives) باید حتماً توجه كنید كه در رابطه كامل با یکدیگر بوده و در نگارش پروپوزال دقت داشته باشید كه این رابطه را به خوبی حفظ شده و آن را نمایش دهید.

۴- در زمینه چگونگی انتخاب کردن روش تحقیق برای پروژه نیز ، وضع به همین صورت است. سعی داشته باشید که مناسب ترین ، عملی ترین ، و صد البته علمی ترین و هم خوان ترین روش ممکن  را برای پژوهش مورد نظر خودتان انتخاب كنید.

۵- حتما پروپوزال را تمیز و با فصل بندی صحیح و مناسب تحویل دهید. سعی كنید مرز بین عنوان ها و بخش های مختلف آن مشخص باشد و مطالب را بر روی ۱ روی كاغذ A4 هم تایپ كنید.

۶- حجم پروپوزال باید برای مقاطع کارشناسی ارشد حداقل ۵ صفحه و برای مقاطع تحصیلی دکتری حداقل ۸ صفحه باشد. در این میان حداقل یک صفحه را به ادبیات تحقیق  و حداقل یک صفحه را نیز به منابع تحقیق اختصاص دهید. و حتما سعی کنید از منابع جدید و به روز (حداقل از سال 2012 به بعد) استفاده نمایید و همه ی منابع پروژه از زبان فارسی انتخاب نکنید. هم چنین توجه داشته باشید که فونت استاندارد برای متن پروپوزال B-lotus  با سایز ۱۲ می باشد.

۷- از نوشتن هرگونه مورد اضافه در پروپوزال ، مانند عریضه نویسی برای استاد راهنما و غیره ، جداً خود داری كنید. از توضیح اضافه هم پرهیز كنید که حتما نتیجه ی معکوس در بر خواهد داشت و اعتبار شما را خدشه دار خواهد کرد.

۸- در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن پروپوزال خود را با یك مترجم حرفه ای و یا كسی كه انگلیسی ادبی را به خوبی می داند و از آن آگاهی دارد مشورت كنید. متن پروپوزال می بایست به لحاظ علمی و ادبی هیچ غلطی نداشته باشد. سعی کنید مشاورتان در زمینه ی مورد نظر متخصص باشد. برای مثال از یک مهندس کامپیوتر برای نوشتن پروپوزال کامپیوتر کمک بگیرید.

۹- در پایان پروپوزال را بسیار جدی بگیرید! سنجش علمی شما در واقع فقط از طریق پروپوزال میسر خواهد . پس تمام تلاش و دانش خود را برای تنظیم آن به نحو احسن به كار بگیرید.

10- به یاد داشته باشید که مشاوران سایت کامیت پروژه میتوانند شما را در نوشتن یک پروپوزال خوب یاری کنند . با ما تماس بگیریدو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *