نحوه ویرایش مقاله – قسمت دوم

ویرایش مقاله(2)

نوشتن مقالات رشته کامپیوتر

ویرایش مقاله ، قسمت اول

اگر نویسنده قصد دارد که مقاله خوبی تهیه کند لازم است تا در ابتدای کر چند مقاله خوب مطالعه کند و از خود سوال کند رمز موفقیت این مقاله چه بوده است؟

نویسنده مقاله چگونه این کار را انجام داده است؟

بهتر است روش کار نویسنده مقاله را در ذهن خود شبیه سازی کند و از نکات مثبت کار وی در راستای مقاله خود استفاده کند.

 

برای نوشتن مقاله خوب باید به یک سری نکات توجه کرد که بعضی از آنها در زیر آمده است:

  1. جملات نباید تکراری باشند. ساختار جمله ها در حد توان متفاوت باشند یعنی بعضی جملات کوتاه و بعضی بلند باشند.
  2. از عبارات یا صحبت های کلیشه ای استفاده نشود زیرا تاثیر خود را بر روی خواننده از دست داده است. ممکن است این کار آسان به نظر برسر اما در عمل دشوار است. برای رسیدن به این مقصود نویسنده در هنگام نوشتن باید مدام از خود سوال کند آیا عبارت بهتر یا روش بهتری وجود ندارد؟
  3. معمولا نویسندگان برای تاکید در ابتدای جملات از کلماتی مانند “آیا، اما و..” استفاده میکنند این ساختار تا زمانی می توانند مفید باشند که تعداد زیاد آنها در مقاله موجب کسل شدن خواننده نشود.
  4. ایهام زیاد، استعاره های مبهم و تشبیه های زیاد موجب میشود تا جملات تو در تو شوند و گاها معنای خود را از دست بدهند لذا در هنگام استفاده از آنها باید دقت نمود.
  5. اصلا و ابد برای نشان دادن معنای جمله تفسیر آنها را در کروشه نباید قرار داد.
  6. به هیچ اتفاق و نظری نباید “حقیقت” گفت حتی اگر کل آدمیان آن اصل را قبول داشته باشند نباید نام آن را حقیقت گذاشت. اما در مثالی مانند “آب در دمای 32 درجه فارنهایت یخ میزند” میتوان گفت یک حقیققت است.
  7. خیلی از نویسندگان نمیدانند که “اما” در کجا استفاده میشود.از این واژه در محلی باید استفاده نمود که جمله بعدی در ضد و مقابل جمله قبلی می اید.این کار باعث میشود تا تناقض در نوشته به وجود نیاید.واژه” اگرچه” نیز شامل این تذکر می شود.
  8. افعالی که در مقاله استفاده می شود تا حد امکان نباید تکراری باشند و به جای آن می توان از فعلهایی استفاده کرد که بار معنایی بیشتری دارند.
  9. در مقاله هیچ گاه نباید از نقل قول استفاده کرد. اگر لازم است تا سخن شخص دیگر در متن مقاله بیاید بهتر است تا به صورت ارجاع به منبع و در صورت لزوم ذکر شود. اگر تعداد نقل قولها بیشتر از حد باشد خواننده به این نتیجه می رسد که مقاله از خود چیزی ندارد و به سخنان دیگران استوار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *