نحوه رفرنس نویسی نام نشریات در مقالات و پایان نامه ها

نکاتی در خصوص نگارش نام نشریات و اختصارات در فهرست منابع:

پایان نامه نویسی

هر نشریه و همایش جهت چاپ مقاله آیین نامه ها و دستورات خاصی را برای نویسنده مقاله ارائه می دهند.

بخشی از آیین نامه ها مخصوص نحوه نگارش نام نشریاتی است که در پژوهش استفاده شده است.

گاهی نویسنده از نام خلاصه شده مجله در منابع استفاده میکند مانند: Current Science یا Curr. Sci.. نحوه نگارش این اختصارات در هر مجله متفاوت است و لذا برای یکپارچه کردن این قبیل مشکلات استاندارد خاصی برای آنها تعریف می شود.

در اولین گام برای نوشتن نام منبع مورد نظر باید در نشریه هدف فهرست منابع مطالعه شود. با این کار از نحوه ارجاع دادن آگاهی به دست می اید.

در خوشبینانه ترین حالت ممکن اسنت منبع مورد نظر در فهرست منابع نشریه موجود باشد و شخص به طور دقیق از نوع نگارش آن مطلع شود.

وب سایت های خدماتی

بعضی از وب سایت ها که در زمینه خدمات فهرست بندی فعالیت میکنند با گرفتن اطلاعات لازم از نویسنده نحوه درست منبع دهی را به آنها تحویل می دهند.

بهترین وب سایت هایی که میتوانند برای این موضوع از آنها استفاده کرد آنهایی هستند که در زمینه چکیده نویسی و نمایه سازی فعالیت میکنند که معروف ترینشان Chemical Abstracts یا BIOSIS هستند.

در این سایت ها به احتمال قوی منبع مورد نظر نویسنده که  قصد آوردن در فهرست منابع را دارد وجود دارد لذا وی میتواند نحوه دقیق ارجاع به آن را در سایت مورد نظر مشاهده کند.

یکی دیگر از سایت های خوب که در این زمینه مورد استفاده قرار میگیرد «All That JAS»، یا Journal Abbreviation Sources است که محقق  را به منابع اینترنتی مجلات و نشریات هدایت میکند.

لذا در این سایت می توان اطلاعاتی اعم از نام نشریه یا عناوین اختصاری آن را یافت.

نحوه نوشتن رفرنس مقاله

در صورتیکه لازم است تا نام نشریات به صورت خلاصه یا اختصاری درج شود حتما باید از علائم اختصاری مخصوص به خود استفاده شود.

مثلاً اگر باید Malaysian Journal of Oncology اختصاری شود و نام اختصاری برای آن یافت نشد، می‌توان از اختصار Malay. برای Malaysian، J. برای journal، و Oncol. برای Oncology  استفاده کرد. روش فوق استاندارد ISSNبرای اختصاری نویسی واژگان است.

باید دقت داشت نام نشریات و مقالاتی که از یک کلمه تشکیل شده اند ابدا مختصر نمیشوند و هرگز نباید آنها را به  صورت اختصاری نوشت.

مجددا آیین نامه نگارش منابع در نشریه مورد نظر مطالعه شود مثلا اگر قرار است بعد از کلمات اختصاری نقطه بیاید حتما نقطه گذاشته شود.اینکه اول حروف اختصاری با حروف بزرگ نوشته شوند یا حروف کوچک در نشریات مختلف متفاوت است و به این خاطر لازم است تا به نحوه نگارش انها دقت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *