ساختار یک پروپوزال استاندارد دانشگاهی

قسمت های مختلف یک پروپوزال استاندارد :

در این قسمت به ذکر توضیحات در رابطه با یک پروپوزال استاندارد رشته ی مهندسی کامپیوتر و یا فناوری اطلاعات میپردازیم و توضیحات مختصری از ملزومات آن بخش را ذکر خواهیم کرد.

پروپوزال نویسی

موضوع پروپوزال یا همان موضوع تحقیقاتی پروژه ی شما ( Project Title  ) :

باید دقت داشته باشید که شاید مهم ترین بخش یک پروپوزال ، موضوع آن است . موضوع پروپوزال نباید به هیچ وجه مبهم و یا شبهه انگیز به نظر برسد و به صورت حدودی حداکثر 12 کلمه باشد.

مهم است که خواننده با خواندن عنوان پروپوزال شما، از موضوع تحقیقاتی شما آگاه شود.

فهرست مطالب پروپوزال ( Table Of Contents ) :

در این قسمت فهرست مطالب و صفحه بندی ها مشخص خواهد شد. در صورت نیاز به مراجعه به قسمت یا صفحه ی خاصی ، ایجد سردرگمی در خواننده نشود. بهتر است این صفحه به صورت مجزا و جداگانه نوشته شود و صرفا مختص به فهرست مطالب باشد

خلاصه ای از کل پروپوزالتون ( Abstract ) :

پس از فهرست مطالب و عناوین پروپوزال ، لازم است که در دو الی 3 پاراگراف ، خلاصه ای از کل مطالب مربوط به پروپوزال خود را بنویسید ، در واقع این بخش بسیار مهم است و شاید تنها بخشی از پروپوزال باشد که مورد مطالعه قرار میگیرد و داور پروپوزال اولین بخشی که مورد بررسی قرار میدهد ، همین قسمت خواهد بود. در واقع در این قسمت خلاصه ای از موضوع تحقیق و اهداف و نتایجی که انتظار میرود به دست آید را خواهید نوشت

مقدمه ( Introduction ) :

مقدمه ی پروپوزال را به صورت کلی در رابطه با موضوع و عنوان پروپوزال و علت انتخاب موضوع و اهمیت آن خواهید نوشت. این بخش لازم نیست بسیار طولانی باشد و در حد یک الی یک و نیم صفحه کفایت میکند.

هدف اصلی پروپوزال ( Aim and Objectives ) :

در بخش مربوط به هدف اصلی ، صرفا هدف اصلی و کلی مربوط به موضوع تحقیق را ذکر کنید. درگیر حواشی جانبی نباشید و میتوانید در یک پاراگراف 4 الی 5 خطی این بخش را توضیح دهید. اگر تحقیق شما بیش از یک هدف دارد ، اهداف را به صورت شماره گذاری شده مشخص کنید. و هر هدف را حداکثر در یکی الی دو خط توضیح دهید

 مرور ادبیات تحقیق (Literature Review ) :

پروپوزال ارشد

در این بخش به سوابق تحقیقاتی گذشته مربوط به موضوع تحقیق خود بپردازید. مطالبی که که به هر نحو مربوط به گذشته ی موضوع تحقیقاتی شما میشود و کارهایی که تا کنون در این زمینه انجام شده را به همراه نتایج حاصله را ذکر کرده ، بخش نوآورانه و بدیع تحقیق خود را ذکر کرده و قیاسی نسبت به امور تحقیقاتی گذشته و موضوعی که قصد تحقیق در آن رابطه را دارید داشته باشید.

در واقع در این بخش به خواننده پیش زمینه ای از تحقیقات پیشین داده میشود و این نکته نیز منتقل میگردد که شما نیز در این زمینه مطالعه داشته اید. میتوانید بخشی از کتب یا مقالاتی که در زمینه ی تحقیقات شما است را ارجاع دهید.

روشها و متدهای تحقیق ( Research Methodology ) :

در این قسمت شما روش تحقیقی را که جهت مطالعه و تحقیق و رسیدن به نتیجه انتخاب کرده اید را شرح خواهید داد. در این بخش به توضیحاتی در رابطه با روش های علمی و آکادمیک تحقیقاتی را میتوانید معرفی کنید . اعم از میدانی یا کتابخانه ای .

نتیجه گیری ( Conclusion ) :

این بخش نیز مانند بخش خلاصه ، بسیار داری اهمیت است. ولی در این بخش نهایتا در 4 الی 5 خط یک نتیجه گیری کلی از کل مطالب و موضوعات مطرح شده در پروپوزال ارائه کنید و ذکر این موضوع که انتظار چه نتایجی از تحقیق شما میرود ، نیز کفایت خواهد کرد.

فهرست منابع ( Refrences  ) :

در رابطه با معرفی فهرست منابع ، سعی کنید حتما از مقالات و منابع جدید و به روز استفاده کنید.شما حتما قبل از ارائه پروپوزال ، منابع مختلفی را در این رابطه مطالعه کرده اید که شاید شامل دها ها سایت و کتاب و مقاله باشد.

لازم است که با استفاده از متد رفرنس دهی صحیح ، مطالب مربوطه را بنویسید. برای مثال جهت ارجاع یک مقاله ، لازم است نام نویسنده ، سال انتشار ، عنوان مقاله و نشریه را ذکر نمایید

 

اگر شخصا اقدام به نوشتن پروپوزال میکنید ، میتوانید با تیم کامیت پروژه نیز مشورت بگیرید و یا جهت بازبینی پروپوزال ، آن را برای ما ارسال فرمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *